Album ślubny czy fotoksiążka ?

 

Określenie album, fotoalbum i fotoksiążka dotyczy trzech różnych produktów

 

album - to tradycyjny album z kartonowymi kartkami, na których przyklejone są zdjęcia wykonane na papierze fotograficznym. Poszczególne kartki albumu są sklejone i zszyte a łączenie schowane w grzbiecie albumu. Pomiędzy kartkami umieszczone są pergaminowe cienkie przekładki aby zdjęcia nie miały z sobą kontaktu. Okładki albumu są sztywne i obciągnięte materiałem skóro-podobnym lub cienką skórą. Typowo na jednej stronie albumu przyklejone jest jedno zdjęcie.

 

fotoalbum - to kilka zdjęć naświetlonych w atrakcyjnej kompozycji na jednym panoramicznym arkuszu papieru fotograficznego. Arkusze te są łączone (sklejane) przy użyciu sztywnych kartek (przekładek termicznych) tworząc karty fotoalbumu. Fotoalbum po rozłożeniu tworzy płaską powierzchnię i żadna część strony nie chowa się w grzbiecie. Fotoalbumy oprawiane są w eleganckie a czasami nawet wręcz ekskluzywne okładki. Do ich wykonania używa materiałów skóro-podobnych, skóry, drewna, metalu, plexi które często łączy się miedzy sobą itd.

 

fotoksiążka - produkt łączący w sobie cechy albumu i fotoalbumu. Zdjęcia drukowane są tu cyfrowo dwustronnie na białym papierze matowym lub satynowanym. Grubość papieru stosowana przez producentów jest rózna i wynosi od 140 do 300 g/m2. Powoduje to różną sztywność  zapewniająca kartek fotoksiążki u różnych producentów. Poszczególne zadrukowane kartki są klejone i zszywane a łączenie tak jak w albumie umieszczone jest w grzbiecie. Z uwagi na sposób łączenia kart fotoksiążki nie daje się jej całkowicie rozłożyć na płaskiej powierzchni.

 

Różnicę pomiędzy fotoalbumem i fotoksiążką łatwo dostrzec na poniższych dwóch zdjęciach

 

 

album czy fotoksiążkafotoalbum czy fotoksiążka

 

 

 

 

 

 

Cena albumów, fotoalbumów i fotoksiążek jest wykładnią technologii ich produkcji.  Najdroższe są fotoalbumy, tańsze są albumy a najtańsze fotoksiążki. Z uwagi na wysoką cenę fotoalbumy i albumy zamawiane są z okazji ślubów. Fotoksiążki, które są dużo tańsze chętnie zamawiane są często zamiast zwykłych zdjęć na papierze. Związane są z różnymi tematami i okazjami. Mogą być doskonałym prezentem dla wielu osób.

 

A teraz odpowiedzmy pytanie - album ślubny czy fotoksiążka ?

 

Naszym zdaniem z okazji ślubu najlepiej jest zamówić fotoalbum i dodatkowo kilka fotoksiążek. Fotoalbum pozostaje u nowożeńców i powinien zawierać głównie ich zdjęcia. Fotoksiążki mogą być sprezentowane rodzicom i wybranym gościom Z tego względu warto w nich umieścić więcej zdjęć uczestników uroczystości. Tak więc fotoksiążka może stanowić doskonałe uzupełnienie fotoalbumu.

 

Polecamy również informacje na stronie album na zdjęcia wklejane

 


Inne strony w witrynie:

http://www.foto-rynek.pl/fotoalbum-slubny,199.html

 

  • https://www.szablony.in/fotoksiazki/