Czym się kierować zamawiając zdjęcia ?

 

Co warto uwzględnić zlecając wykonanie zdjęć przez internet ?

 

Przed zakupem różnych towarów lub usług wiele osób poszukuje w internecie wskazówek - czym się kierować dokonując wyboru. Oczywiście oprócz ceny. Przecież nie na wszystkim się znamy.  Nie we wszystkim mamy rozeznanie.

 

gdzie wywoływać zdjęciaAnalogiczna sytuacja ma miejsce przy wyborze laboratorium fotograficznego, któremu chcemy internetowo zlecić wykonanie zdjęć.

 

1. Rodzaj papieru fotograficznego

Na rynku jest kilka typów papierów fotograficznych Kodak i Fuji przeznaczonych do minilabów. Cena ich zakupu jest różna i w istotny sposób wpływa na jakość zdjęć. Podzielmy więc papiery do minilabów na trzy grupy:

tanie papiery do zdjęć amatarskich:

średnia klasa dla wymagających amatorów

  • Kodak Royal Digital
  • Fuji Crystal Archive Supreme

wysokiej jakości papier dla zdjęć profesjonalistów i wymagających amatorów

Przed zamówieniem zdjęć online sprawdź na jakim papierze będą wykonane Twoje zdjęcia

 

2.  Model i wiek minilaba

Im nowszy minilab tym nowsza jest technologia w nim użyta, bardziej dopracowany software, w oparciu o doświadczenia zastosowane nowocześniane rozwiązania techniczne. Dodatkowo im starszy minilab tym często większy stopień jego zużycia. Podzielmy więc minilaby cyfrowe na 2 grupy pod względem wieku:

minilaby

 

minilaby nowszej generacji:

  • Fuji Frontier LP 7500, LP 5700, 500, 550
  • Noritsu QSS 3501, 3701, 3801

 

minilaby starszej generacji:

  • Fuji Frontier 330, 340, 350, LP1000
  • Noritsu QSS 3000, 3001, 3201, 3411
  • DKS Kis 1500
  • Agfa D-lab 3, 2, 1
  • Konica R1, 23.  Czy proces obróbki jest monitorowany

Nowe jak i stare minilaby wymagają okresowej kalibracji. W przypadku pojawiania się nowych typów papierów powinny być wgrane nowe profile dla tego papieru. Nawet najnowsze minilaby cyfrowe jeśli zapewnić wysoką jakość zdjęć wymagają okresowej kontroli pracy chemii fotograficznej i jej optymalizacji. Dobre laboratoria fotograficzne wykonują również okresowo sprawdzające zdjęcia testowe poddawane pomiarom i ocenie przez firmy zewnętrzne.


4.  Czy zdjęcia są indywidualnie czy automatycznie

Minilaby posiadają oprogramowanie, które pozwala indywidualnie podejść do każdego zdjęcia lub w sposób automatyczny zapewniając szybką produkcję zdjęć.  Robią to poprawnie ale nie w każdej sytuacji podobnie jak aparat fotograficzny.  Jeżeli nad kolorystyką i kontrastem każdego zdjęcia czuwa operator minilaba to z pewnością niektóre ze zdjęć są przez niego poprawiane.


5.  Czy udostępnione jest zdjęcie testowe do ustawienia własnego monitora

Niektóre laboratoria kładące duży nacisk na jakość wykonywanych zdjęć udostępniają klientom wywołane zdjęcie testowe oraz plik testowy z którego zostało wykonane. Klient przygotowując zdjęcia do wysłania do laboratorium może otworzyć ten plik na monitorze swojego komputera i porównać ze zdjęciem na papierze. Jeżeli będzie dużą różnica to oznacza, że gotowe zdjęcia prawdopodobnie będą wyglądały inaczej niż zdjęcia na swoim monitorze. Aby uniknąć rozczarowania warto skalibrować monitor lub przynajmniej stworzyć własny profil zgodny z laboratorium

 

6.  Warto przetestować program do przesyłania zdjęć oferowany przez wybrane laboratorium - czy jest wygodny, czy nie problemu z transferem plików, czy są wygodne opcje wyboru formatu i rodzaju powierzchni papieru (błyszcząca, półmatowa itd). Warto zamówić 4-5 zdjęcia na próbę aby się przekonać czy jakość bedzie satysfakcjonująca.

 

Dobrej jakości zdjęcia można zamówić np. tutaj

 

 

Dodaj komentarz
  • foto-rynek