Ostatnie lata na rynku usług fotograficznych

 

 

W ostatnich 20 latach obserwujemy daleko idące fale zmian na rynku usług fotograficznych. Początkowo rewolucją było pokazanie się minilabów i zautomatyzowanie produkcji zdjęć. Jakość ich również była wyższa z uwagi na ustabilizowane naświetlanie i stabilniej wywołującą chemię fotograficzną przygotowywana z koncentratów. Wszystko się świetnie rozwijało aż do momentu pojawienia się na rynku fotograficznych aparatów cyfrowych.

 

Chwilę później producenci minilabów widząc zalety fotografii cyfrowej i zakładając jej rozwój zaoferowali zakładom fotograficznym minilaby cyfrowe (minilab Agfa d-Lab 3, Fuji LP-1000). Z uwagi na wysoki koszt takich minilabów (d-lab 3 kosztował ponad 400 tys zł) tylko nieliczne zakłady fotograficzne decydowały się na ich zakup.
W kolejnych latach ilość aparatów cyfrowych rosła, rosła też ilość zdjęć z nośników cyfrowych. Zakłady fotograficzne na świecie i w Polsce masowo zaczęły inwestować w laby cyfrowe. Mnóstwo osób w branży fotograficznej sądziło, że z uwagi na olbrzymią ilość zdjęć naświetlanych w aparatach cyfrowych spowoduje co najmniej kilkunastokrotny wzrost ilości wywoływanych zdjęć na papierze. Niestety tak się nie stało !

  • foto-rynek