Czym kierować się przy wyborze lustrzanki?

  • lustrzanka nikon

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem aparatu i ma to być lustrzanka cyfrowa, to dobrze trafiłeś. Doskonale wiemy, że osoby kupujące lustrzanki często zadają sobie pytanie o to, którego producenta lustrzanek wybrać - zwłaszcza w sytuacji, gdy zastanawiają się nad kilkoma modelami o zbliżonych parametrach i podobnych cenach. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę podczas wyboru lustrzanki i zaproponujemy kilka modeli.

 

 

Podstawa, czyli określ swój budżet

Widełki cenowe lustrzanek są bardzo szerokie. Można kupić lustrzanki nawet poniżej 2000 zł, choć jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, to warto pomyśleć o droższych modelach. Na przykład Nikon D7000 plasujący się w granicy 4000 zł ma wizjer z pryzmatem pentagonalnym, dzięki któremu gwarantuje pełne pole widzenia kadru oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD z prędkością 24 kl./s (1920 × 1080p) lub 30 kl./s (1280 × 720p). A to tylko niektóre jego cechy.

 

Czego Ci potrzeba, czyli jakie zdjęcia będziesz robić?

Jeśli jesteś początkującym fotografem, najprawdopodobniej zadowolą Cię klasyczne modele. Są przyjemne w obsłudze i posiadają górne kółko trybów, z którym spotkałeś się w kompaktach. Niektóre z modeli, np. Nikon D3300 wyposażone są w tryb guide, który intuicyjnie poprowadzi Cię po wszystkich funkcjach i bez trudu przyswoisz menu aparatu. Zakup prostej lustrzanki nie będzie błędem, bo obecnie aparaty dla początkujących nie różnią się znacząco jakością zdjęć od tych z wyższej półki.

 

Kręcisz filmiki?

Na aparat do filmowania musisz wydać trochę więcej pieniędzy. Na przykład nowoczesna lustrzanka Nikon to wydatek około 3000 zł, choć wyższe modele mogą kosztować znacznie więcej. Warto przemyśleć taki zakup, bo modele z wyższej półki mogą być na przykład dodatkowo uszczelnione, co sprawdzi się szczególnie przy fotografowaniu w trudnych warunkach pogodowych.

Jeśli interesuje Cię fotografowanie dynamicznych scen w plenerze, to będziesz potrzebować nie tylko dobrej matrycy i szczelnego korpusu, ale również sprawdzonego systemu ustawiania ostrości. Do takich można zaliczyć między innymi Nikona D7200. Nie jest to jednak aparat dla zupełnych nowicjuszy. Posiada na przykład jeden z najlepszych w swojej klasie systemów autofokusa, który ustawia ostrość naszego aparatu z zegarmistrzowską precyzją.

 

A może pełna klatka?

Aparaty pełnoklatkowe oferują lepszą jakość obrazu, ale też dla wielu fotografów nie są niezbędne. Czym są aparaty full frame? Pełna klatka to określenie matrycy światłoczułej w aparacie, która ma dokładnie 36×24 mm wielkości. Zanim kupisz aparat pełnoklatkowy musisz wiedzieć, że aby móc wykorzystać możliwości aparatów z dużą matrycą, trzeba umieć posługiwać się m.in. manualnym trybem fotografowania.

Przygotuj się, że w najwyższych modelach lustrzanek nie znajdziesz automatycznych ustawień. Tak naprawdę tylko niektóre pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe posiadają tryb Auto i są to często aparaty dla amatorów z nieco większym budżetem, np. Nikon D610, Nikon D750.

lustrzanki cyfrowe nikon

 

Dodaj komentarz
  • https://www.szablony.in/fotoksiazki/