Obecnie wykonuje się wielokrotnie więcej zdjęć niż przed laty. W praktyce oznacza to zarejestrowanie zdjęć w postaci plików cyfrowych i gromadzenie ich na dyskach twardych, płytach CD/DVD. Nieliczna ich część jest przenoszona na papier fotograficzny. Pokazują to wyniki badań wielu firm.
Gromadzone zdjęcia w formie plików cyfrowych narażone są ciągle na zniszczenie przez wirusy komputerowe, awarie dysków twardych, degradacje płyt CD/DVD. Pierwsze modele płyt CD miały gwarantować trwałość 200 – 300 lat (popatrz: wikipedia). Obecnie doskonale wiadomo, że płyty wypalane laserem po kilku latach nie dają się już uruchomić a dane na nich zawarte przepadają bezpowrotnie (nie dotyczy to płyt tłoczonych). Dowodzą tego liczne badania i testy. Coraz głośniej wypowiadają się niezależni naukowcy. 

Mając na względzie powyższe informacje a być może przykre doświadczenia swoje lub znajomych z  utratą plików namawiamy do przenoszenia najcenniejszych zdjęć na papier fotograficzny.  Wartość zdjęć rośnie z upływem czasu.